HATAY AKADEMİK MESLEK ODALARI KOORDİNASYON KURULU OLARAK YAPTIĞIMIZ BASIN AÇIKLAMASI

İSTANBUL’DA YILBAŞI KUTLAMALARINA YAPILAN İNSANLIK DIŞI TERÖR SALDIRISINI KINIYORUZ
02 OCAK 2017
Güzel umutlar ve dileklerle başladığımız Yeni Yıla katliam haberiyle uyanmak hepimizi derinden sarsmıştır. Yeni yılın ilk saatlerinde, İstanbul’un Ortaköy semtinde Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı bir mekâna silahlı saldırı sonucu 39 kişi yaşamını yitirmiş 65 kişi de yaralanmıştır.

Bölge coğrafyasında insanlık suçlarını artıran, güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını kısıtlayan; terör, çatışma ve savaşın getirdiği ve giderek yükselen şiddet; ülkemizde 2016 yılı içinde sayıları on beşin üzerinde saldırıya ve yüzlerce can kaybına sebep olurken, 2017 yılının ilk saatlerinde bu kez yılbaşını kutlamak amacıyla bir araya gelenleri hedef almış, büyük acılar getirmiştir. Maalesef terör ve şiddet, 2016’da olduğu gibi 2017’de de en önemli sorunumuz olarak durmaktadır.
Bütün Dünya’da olduğu gibi Ülkemizde de İnsanların Yeni Bir Yıla girmenin verdiği umut ve coşkuyla kutlama yapmasının hedef alınması, insani değerlere yapılmış kabul edilemez, izah edilemez vahşi bir saldırıdır. Toplumsal görevi “birlik ve beraberlikle hoşgörü anlayışını geliştirmek” olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, yeni yıl kutlamalarını ‘başka kültürlere, başka dünyalara ait, gayri meşru’ olarak nitelemesi birlik ve beraberliğe değil, toplumsal ayrışmaya, kin ve nefret duygularını büyütmeye hizmet etmektedir. Farklı düşünce, inanç ve yaşam tarzlarıyla birlikte ve kardeşçe yaşamamız açısından Atatürkçü, Demokratik, Çağdaş ve Laik Cumhuriyet’in getirdiği değerlerin zarureti ortadadır.
Ülkemizin içine sokulmak istendiği kaos ve savaş ortamına karşı başta İktidar olmak üzere, tüm siyasi partilerin ve kurumlarla beraber tüm kesimlerin duyarlı olarak hareket etmesi, toplumu ayrıştırıcı söylemler yerine, barış ve kardeşlikten yana tavır alarak, evrensel insani değerleri öne çıkaran, birlik ve beraberliği geliştiren bir yaklaşım içinde hareket etmesi sorumluluklarının gereğidir. 
Hatay Akademik Meslek Odaları olarak, İstanbul Ortaköy’de yaşanan katliamı kınarken; saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve toplumumuza başsağlığı, saldırıdan yaralı olarak kurtulanlara acil şifalar diliyoruz.
Değerli kamuoyumuza saygı ile duyurulur.

 

HAMOK 
(Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu)

HATAY DİŞ HEKİMLERİ ODASI
HATAY ECZACI ODASI
HATAY SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
 
HATAY TABİP ODASI
 
HATAY VETERİNER HEKİMLERİ ODASI
 
TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY ŞUBESİ
 
TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
 
TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB MİMARLAR ODASI HATAY ŞUBESİ
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ