ARSUZ /RHOSUS “DENİZ, MEKÂN, DOĞA, TARİH”

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ GÜZ KAMPI BAŞARIYLA TAMAMLANDI ...

Mimarlık öğrencilerinin yerinde deneyimleme yöntemiyle mimarlığı paylaşmaları kapsamında, yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde katılımcı bir şekilde mekânların, alanların düzenlenmesi için; Arsuz Belediyesi’nin ev sahipliğinde, TMMOB Mimarlar Odasına bağlı Adana Şubesi, Ankara Şubesi, Eskişehir Şubesi, Gaziantep Şubesi, Hatay Şubesi, İzmir Şubesi, Kayseri Şubesi, Mersin Şubesi, Samsun Şubesi ve Van Şubesi tarafından Hatay Arsuz’da gerçekleştirilen Mimarlık Öğrencileri Güz Kampı tamamlandı.

Güz kampı süresince 37 üniversiteden 42 öğrenci, akademisyenler ve şube yönetim kurullarının katılımı ile Arsuz tarihi merkezinde koruma ve yaşatma önerilerinin şekillenmesi, Belediye tarafından değerlendirilecek olan rekreasyon alanına fikir geliştirilmesi amacıyla; katılımcı ve kolektif üretim süreci içerisinde projeler oluşturulup, Arsuz halkı ile bütünleşildi.

 Yoğun bir program gündemine sahip olan kamp; Kültür Varlıkları, Kıyı düzenlemesi ve Sözlü Tarih ve Medya başlıklı çalışma gruplarının oluşturulması ile 23 Eylül Cumartesi günü başladı. 24 Eylül Pazar günü Prof. Dr. Muzaffer Yücel’in  “Kıyı Planlamasında Temel İlkeler ve Koruma” konulu sunumu, 25 Eylül Pazartesi Selin Sayek Böke ile ‘’Bugünden Yarına Arsuz ve Potansiyelleri’’ konulu söyleşisi, 27 Eylül Çarşamba çalışma alanları üzerine halk ve yerel yöneticilerin katılımı ile ara sunumlar, Çocuk ve Mimarlık Atölyesi, 29 Eylül Cuma günü Prof. Dr. Ruşen Keleş “Kentleşme ve Çevre Politikası” ve Prof. Dr. Aziz Konukman ‘’Ekonomik Açıdan Arsuz Potansiyeli ve Yerel Ölçekte Sürdürülebilirlik‘’ konulu Sunum ve Sohbeti, 30 Eylül Cumartesi Yönetmen Yusuf Kenan Beysülen’in “Gürsu Taş Mektep” Belgesel Gösterimi ardından halkın ve yerel yöneticilerin katılımı ile Arsuz’da ürettiklerimiz, düşlerimiz, gerçeklerimiz, izlerimiz: Sunuş ve Sergi ‘ si gerçekleştirildi.

Sergi sonrası gerçekleşen sertifika töreninde; Arsuz Mimarlık Öğrencileri Güz Kampına destek ve katkılarından dolayı Arsuz Belediyesi Başkanı Sayın Nazım Culha, Arsuz Belediyesi Başkan Yardımcıları Sayın Ali Yavuz ve Sayın Sedat Deveci ile Arsuz Belediyesi İmar ve Fen İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Özgür Murt’a plaketleri takdim edildi; etkinliği düzenleyen, kampı yerinde takip eden, mimarlık öğrencilerinin proje üretim sürecinde kolektif bir bakışla kente şekil veren tüm aktörlerle birlikte bir üretim sürecinin oluşmasını hedefleyen ve törene katılan Mimarlar Odası Şube Yöneticilerinden; Adana Şube Başkanı Ozan Veli Tüzün, Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Gaziantep Şubesi Başkanı Hasan Özgür Girişken, Hatay Şubesi Başkanı Mustafa Özçelik, Kayseri Şubesi Başkanı Eda Velibaşoğlu, Mersin Şubesi Başkanı Ömer Sakar, Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, Van Şubesi Başkanı Barış Kartal, Ankara Şube Genel Sekreteri Namık Kemal Kaya ve İskenderun Temsilciliği Başkanı Koray Tanın’a, atölye çalışmalarında yürütücülük yapan değerli hocalarımız Cansen Kılıççöte, Nurdan Topoğraf, Yusuf Kenan Beysülen, Tonguç Akış, Nida Naycı ve Mustafa Atmaca’ya; Güz Kampı süresince katılımcılarla bilgi birikimlerini paylaşarak katkı veren değerli hocalarımız Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. Aziz Konukman, Prof. Dr. Muzaffer Yücel’e ve Arsuz Belediyesi Şehir ve Bölge Plancısı İbrahim Küsgü, İskenderun Belediyesi’nde görevli Mimar Sabri Emre Uras, Arsuz Belediyesi’nde görevli Mimar Cemre Sesim Toker, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cahit Top, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yücel Tileylioğlu, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Karaoğlan’a, Mimarlar Odası Hatay Şubesi’nde Görevli Mimar Gizem Çömez ve Sinem Gezmen’e verdikleri destek ve katkılardan dolayı teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından,  emeği geçen sevgili öğrenci arkadaşlarımız; Selcan Polat, Fatma Metin, Danyal Kaya, Nadide Hiçyakmazer, Bilal Uğur Liman, Gülşah Birler, Zeynep Berfin Ersayın, Beyza Özyürek, Ekin Ünlü, Elif Tasasız, Tülay Haspulat, Dilan Abluk, Müberra Kalender, Yasemin Usta, Pınar Can, Seyhan Yeşilmen, Zeynep Esmer, Mehtap Aslanyüreği, Tuğbacan Kaynak, Özlem Büyüktaş, Zozan Eren, Duygu Damla Ayhan, Damla Akın, İlknur İnaç, Can Kalınsazlıoğlu, Hatice Doğan, Sena Keleş, Kübra Gülhan, Furkan Mustafa Şahin, Dilara Kayapınar, Volkan Lenk, Aylin Topcu, Halil Rüstem Doğru, Helin Gülay Yüksel, Sedat Yazıcı, Muhammet Sefa Öztürk, Furkan Alisinoğlu, Elif Yazıcı, Berivan Turan, Kerim Zorlu, Duygu Deniz İzci, Turgay Bozmaç’a Katılım Sertifikaları verildi ve Güz kampı veda yemeğinin ardından sona erdi.

Arsuz Güz Kampını Düzenleyen Mimarlar Odasına bağlı 10 Şube olarak; Arsuz Belediyesine, değerli hocalarımıza, öğrencilerimize ve emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

 

TMMOB Mimarlar Odası

Adana Şubesi, Ankara Şubesi, Eskişehir Şubesi, Gaziantep Şubesi, Hatay Şubesi, İzmir Şubesi, Kayseri Şubesi, Mersin Şubesi, Samsun Şubesi, Van Şubesi